iPhone 5 Yedekleme ve Geri Yükleme (Backup&Restore)

Soner KARADAŞ kullanıcısının resmi

Biliyorsunuz  iPhone 5 satışları başladıve bu nedenle özellikle eski iPhone modellerine sahip bir çok kullanıcı iPhone 5′e geçiş yaptı.

 

 

Normalde bir iPhone’dan diğerine geçiş için iTunes ve iCloud olmak üzere iki farklı yöntem bulunuyor. Her ne kadar iCloud ile Yedekleme ve Yedekten Geri Yükleme başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi iCloud yöntemi daha kolay gibi gözükse de, yüksek hızlı bir internet bağlantısı ve limtisiz bir data paketi gerektiğinden herkes iCloud’u kullanamıyor yedeği ve uygulamaları geri yüklemek için.

 

Bu nedenle iPhone 5′e ya da yeni bir cihaza geçiş için bilgisayardaki iTunes’umuzu nasıl kullanacağımız adım adım anlatayım istedim. Ayrıca bu iş için kendi cihazlarımı tekrar kobay olarak kullandım :) Yani aşağıda paylaştıklarım bizzat test edildi ve tüm işlemler yaklaşık 1 saat sürdü.

 

 

1) Önce Hazırlık

Aşağıdaki işlemlere geçmeden önce bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Elbette bu hazırlıklardan bazıları bilgisayarında güncel iTunes yüklü bulunan ve cihazını sık sık iTunes ile eşzamanlayanlar için şart değil. Fakat eminim bu yazıyla birlikte ilk defa iTunes yükleyecekler ve kullanacaklar vardır. Bundan dolayı bazı önemli noktaları tekrar hatırlatmakta fayda var.Güncel iTunes Sürümünü İndirme ve Yükleme

Öncelikle bilgisayarımıza http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes sürümünü indirip kuruyoruz. Özellikle eğer bilgisayarınızda çok eski bir iTunes sürümü varsa mutlaka yenisini indirip güncelleyin.

iTunes 11′de Kenar Çubuğunu Gösterme

Geçenlerde paylaştığımız bir yazıda yeni iTunes 11′in radikal görsel değişikliğe uğradığını söylemiştik. Bu yüzden bilgisayarlarında ilk defa iTunes 11 kullanacaklara tavsiyem, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Görüntü” menüsünden “Kenar Çubuğunu” aktif etmeleri. Çünkü standart kurulumda çıkmıyor ve aşağıdaki işlemlerde çok lazım olacak :)


iTunes’u Yetkilendirme (Authorize Computer)

Bilgisayarında ilk defa iTunes kullanacakların, cihazlarını iTunes ile eşzamanlamadan önce mutlaka bir kez Apple Kimlikleri ile yetkilendirme işlemi yapmaları gerekiyor. Eğer cihazımızda birden fazla Apple Kimliği kullanıyorsak, o zaman da her bir Apple Kimliği ile bu yetkilendirme işlemini ayrı ayrı yapmamız gerekiyor.

 

Eğer yeni bir iTunes kurulu bilgisayarda bu işlemi yapmaz isek, cihazımızı yetkilendirmediğimiz bir Tunes’la eşzamanladığımızda Apple cihazımızdaki uygulamaları siliyor. Dolayısıyla yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mutlaka en az bir kere “Mağaza” menüsünden “Bu Bilgisayarı Yetkilendir” seçeneğine tıklayın. Eğer maksimum 5 olan yetkilendirme hakkınızı doldurduysanız o zaman da bu yazımıza bir gözatın.Rehberi (Kişiler) Ayrıca Yedekleme

Bu tip geçişlerinde her ne kadar komple yedek alınsa da, bazen nadiren de olsa  yedekten dönerken sıkıntılar olabiliyor ve veri kaybı yaşanabiliyor. Bu yüzden takipçilerimize her zaman, iPhone’daki en önemli verilerden biri olan Adres Defterini ayrıca yedeklemelerini öneriyoruz. Daha önce tanıttığımız My Contacts Backup gibi uygulamalar ile kişilerinizi de mutlaka yedekleyin.

 

2) Eski iPhone’un Yedeklenmesi ve Satınalınanların Aktarılması

iPhone 5 ya da herhangi bir yeni iPhone’a geçmeden önce öncelikle eski iPhone’umuzla iTunes’ta yedek almamız ve cihazımızdaki App Store’dan ve iTunes Store’dan indirdiğimiz uygulama, müzik ve filmleri bilgisayarımıza aktarmamız gerekiyor.Yedekleme

Bu yazımızda iTunes’la nelerin yedeklendiğini detaylı açıklamıştık fakat kısaca özetlemek gerekirse cihazımızdaki Adres Defteri, cihazımızla çektiğimiz fotoğraflar ve videolar, ses kayıtlarımız, mesajlarımız, uygulamalarımızın ve oyunların verileri (uygulamaların kendisi değil), notlarımız, sistem ve mail ayarlarımız, vs. hepsi yedeklenir.

Fakat uygulamaların kendisi, iTunes Store’dan indirdiğimiz müzik veya filmler, ya da bilgisayarımızdan cihazımıza eş zamanlama yöntemi ile transfer ettiğimiz şarkılar ve zil sesleri yedeklenmez. (Bunların yedeklenmesi hakkında yazının devamında ayrıca bilgi bulacaksınız.)

iTunes 11′de cihazınızın yedeklenmesi işlemini ister yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi soldaki Aygıtlar listesinden cihazınıza sağ klik yaparak ve sonra Yedekle’ye tıklayarak, ya da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Şimdi Yedekle‘ye tıklayarak başlatabilirsiniz. Her ikisi de aynı şeyi yaparak cihazınızdaki bilgileri bilgisayarınıza yedekler.Satın Alınanları Aktar

 

 

Yukarıda iTunes’un App Store veya iTunes Store’dan indirdiğimiz uygulamaları, müzikler, filmleri ya da zil seslerini yedeklemediğini belirtmiştik. (Uygulamaların verileri ise yedekleniyor, sadee uygulamanın kendisi yedeklenmiyor.) Çünkü bunlar App Store’da ve iTunes Store’da zaten var. Daha önce satın aldığımız uygulamaları ve müzikleri ücretsiz olarak indirebildiğimiz için de Apple ayrıca bunları yedekletmiyor.

Fakat aşağıdaki “Satın Alınanları Aktar” işlemi cihazımızdaki tüm uygulamaları, iTunes Store’dan aldığımız tüm müzik, zil sesleri ve filmleri bilgisayarımıza aktarıyor. Bu sayede yeni cihazımız için App Store’dan ve iTunes Store’dan gigabyte’larca veriyi tekrar indirmek zorunda kalmıyoruz. (Örneğin benim cihazımda genelde ortalama en az 10 GB’lık uygulama oluyor. 64 GB’lık iPhone modellerini kullananlarda eminim bu miktar 20-30 GB.’a kadar çıkıyordur.)

Yukarıdaki yöntemle iTunes Store’dan satın aldığımız şarkı, zil sesleri ve videoları bilgisayarımıza aktardık. Peki ya iTune Store’dan satın almadığımız fakat bilgisayardan cihazımıza eşzamanlama yöntemi ile transfer ettiğimiz şarkı ve zil sesleri ne oluyor ? Maalesef telif hakları nedeniyle Apple bu tip içeriklerin cihazdan tekrar geri yüklenmesine izin vermiyor. Dolayısıyla mevcut bilgisayarınızda bu dosyalar yoksa, daha önce tanıttığımız “CopyTrans” tarzı programlarla iPhone’dan bilgisayarınıza şarkı ve zil seslerinizi geri yükleyebilirsiniz.

 

 

 

3) iPhone 5′e Geçiş

 

 

Yukarıda paylaştıklarımızı yaptıysanız eski iPhone’unuzdaki herşey bilgisayarınızdaki iTunes’ta mevcut demektir. Dolayısıyla artık yeni cihazınıza eski cihazınızdaki herşeyi aktarabilirsiniz. Fakat öncelikle yeni cihazımızı kutusundan çıkarıp ve Nano SIM kart takıp aktive etmeliyiz. Bu önemli bir konu çünkü iPhone 5′de iPhone 4 ve iPhone 4S’teki gibi Mikro SIM kullanılmıyor. iPhone 5′te kullanılan Nano SIM eski SIM kartlardan daha küçük. Bu yüzden önce operatörünüzün her hangi bir bayisine gidip mutlaka bir Nano SIM temin edin.

 

 

Nano SIM kartınızı iPhone 5′e takıp açtıktan sonra da cihazınız aşağıdaki ekran görüntülerindeki gibi yönlendirecek ve temel dil ve ülke ayarlarını yaptıracaktır, arından da aktivasyon gerçekleşecektir. (SIM kartı olmaz ise aktivasyon gerçekleşmez ve sonraki adımlara geçemezsiniz.)

 

 

 

 

Wi-Fi ayarları, Konum Servsilerinin etkinleştirilmesi gibi adımlar sonrasında da karşınıza, aşağıdaki gibi iPhone’unuzu nasıl ayarlayacağınızı soran bir ekran çıkacakır. Bu noktada da “iTunes Yedeklemesinden Geri Yükle” seçeneğini işaretleyip “Sonraki” adıma geçiyoruz ve yeni cihazımızı bilgisayarımızdaki iTunes’a USB kablosu ile bağlıyoruz.

 

 

 

 

Yeni iPhone’umuzu iTunes’a bağladığımız anda da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yedeklemeden geri yükle seçeneği geliyor. Bu sayede eski iPhone’umuzdan aldığımız yedeği seçip, “Sürdür” seçeneğine tıklayarak yeni cihazımıza eski cihazımıza ait verilerin aktarımını başlatıyoruz.

 

 

 

 

Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra da hemen ardından eski cihazımızda “Satın Alınanları Aktar” yöntemi ile bilgisayarımıza transfer ettiğimiz uygulamalar, şarkılar ve zil sesleri eşzamanlama yöntemi ile cihazımıza aktarılmaya başlanıyor.

 

 

 

Yedekten geri yükleme sonrası cihaz kullanıma hazırdır fakat uygulamalar eş zamanlamaya devam edeceği için çoğu uygulamayı hemen kullanamayabilirsiniz. Aşağıda kendi cihazımdan hemen yedekleme geri dönüş sonrası aldığım bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz. Gördüğünüz üzere çoğu uygulamanın eş zamanlanması tamamlanmış değil.


Not: Eğer eş zamanlama otomatik başlamaz ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamalar, şarkılar ve zil sesleri için sizin manuel olarak eş zamanlamayı başlatmanız gerekebilir.

 

 

 

Eş zamanlama bittikten sonra da artık yeni cihazınızda eski cihazınızdaki tüm bilgileri bulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz :) Güle güle kullanın.

 

kaynak: iphoneturkey.biz

 

iPhone 5, iPhone 4s ve diğer Apple ürünleri ile teknik sorularınızı UzmanAbi forumlarında sorabilir, yardım alabilir ve detaylı bilgi edinebilrisiniz;

 

http://www.uzmanabi.com/forumlar/mobil-cihaz-forumlari/apple-iphone-ipad...