Autodesk 3ds Max 2011 Kurulum

hbbirbas kullanıcısının resmi

Autodesk 3ds Max 2011 Kurulumu

 

Kurulumdan Önce

 

Bu doküman Autodesk 3ds MAX 2011' in tek kullanıcı lisansı kurulumu içindir. (Kılavuzu 3ds MAX Design 2011 içinde kullanabilirsiniz.)

Seri Numarası ve Product Key

Ürün paketinin üzerinde bulunan seri numarasına ve product key’e kurulum esnasında ihtiyaç duyulacaktır. Lütfen bu numaraları kaydedip saklayın. Ürün yenilemelerinde veya ürünün tekrar kurulumu durumunda bu numaralara tekrar ihtiyaç duyacaksınız.

 

Sistem Gereksinimi

32-Bit 3ds Max 2011 ya da 3ds Max Design 2011 için;

Microsoft® Windows® 7 Professional, Microsoft® Windows Vista® Business (SP2 or higher), or Microsoft® Windows® XP Professional (SP2 or higher)

Genel canlandırma ve kaplamalar için (tipik olarak 1000 nesne ve 100000 poligondan az sahneler için)

 • Intel® Pentium® 4 1.4 GHz or equivalent AMD® processor with SSE2 technology*
 • 2 GB RAM (4 GB recommended)
 • 2 GB swap space (4 GB recommended)**
 • 3 GB free hard drive space
 • Direct3D® 10 technology, Direct3D 9, or OpenGL®-capable graphics card† (256 MB or higher video card memory, 1 GB or higher recommended)
 • Three-button mouse with mouse driver software
 • DVD-ROM drive††
 • Microsoft® Internet Explorer® 7.0 or higher or Mozilla® Firefox® 2.0 or higher browser
 • Internet connection for web downloads and Autodesk® Subscription-aware access

*3ds Max 2011’un bazı özellikleri Shader Model 3.0 destekli grafik donanımı ile bereber kullanılabilir. (Pixel Shader and Vertex Shader 3.0). Grafik donanım üreticisinin Shader Model 3.0 desteklediğini kontrol ediniz.

64-Bit 3ds Max 2011 ya da 3ds Max Design 2011 için;

Microsoft Windows 7 Professional x64, Microsoft Windows Vista Business x64 (SP2 or higher), or Microsoft Windows XP Professional x64 (SP2 or higher)

Genel canlandırma ve kaplamalar için (tipik olarak 1000 nesne ve 100000 poligondan az sahneler için)

 • Intel 64 or AMD 64 processor with SSE2 technology*
 • 4 GB RAM (8 GB recommended)
 • 4 GB swap space (8 GB recommended)**
 • 3 GB free hard drive space
 • Direct3D 10, Direct3D 9, or OpenGL-capable graphics card† (256 MB or higher video card memory, 1 GB recommended)
 • Three-button mouse with mouse driver software
 • DVD-ROM drive††
 • Microsoft Internet Explorer 7.0 or higher or Mozilla Firefox 2.0 or higher browser
 • Internet connection for web downloads and Autodesk Subscription-aware access

Karmaşık ve kapsamlı canlandırma ve kaplamalar için (tipik olarak 1000 nesne ve 100000 poligondan çok sahneler için)

 • Intel® 64 or AMD64 processor with SSE2 technology*
 • 8 GB RAM
 • 8 GB swap space**
 • 3 GB free hard drive space
 • Direct3D 10, Direct3D 9, or OpenGL-capable graphics card† (1 GB or higher video card memory)
 • Three-button mouse with mouse driver software
 • DVD-ROM drive††
 • Microsoft Internet Explorer 7.0 or higher or Mozilla Firefox 2.0 or higher browser)
 • Internet connection for web downloads and Autodesk Subscription-aware access

Autodesk 3ds MAX 2011’u Kurmak

Bu bölüm Autodesk 3ds MAX 2011’ in tek kullanıcı lisansını kurmak veya yenilemek içindir.

Ön hazırlıklar:

 1. Autodesk 3ds MAX 2011' i kurmayı düşündüğünüz dizinin, Windows sistem dosyalarının olduğu dizinin ve sistem kayıtları dizininin yazmaya karşı herhangi bir engeli olmadığını kontrol edin.
 2. Autodesk 3ds MAX 2011 yazılımı ile birlikte gelen ve bir çıkartma şeklinde paketin dış kapağında bulunan seri numarası, kurulum sırasında sorulacaktır. Eğer yükseltme (upgrade) lisansı kurulumu yapıyorsanız, satın almış olduğunuz önceki sürümün seri numarasına da ihtiyacınız vardır. Önceki sürümün seri numarasına, yazılımı çalıştırıp "Help / About" menüsünden ulaşabilirsiniz.
 3. Çalışan bütün uygulamaları kapatın.
 4. Sistemde aktif halde herhangi bir anti virüs yazılımı varsa pasif hale getirin.
 5. Sisteme "Administrator" (Yönetici) hakları ile giriş yapın.

Autodesk 3ds MAX 2011’ i tek kullanıcıya göre kurmak:

Autodesk 3ds MAX 2011 Installation Wizard

Kurulum için Autodesk 3ds MAX 2011 DVD'sini sürücüye yerleştirdiğinizde, karşınıza "Autodesk 3ds MAX 2011 Installation Wizard" uygulaması çıkar. Bu uygulama, yazılım kuruluşuyla ilgili tüm işlemler için giriş kapısıdır; yazılımın bilgisayara yüklenmesi, kurulum dokümantasyonlarına, yazılım yeniliklerine ve son dakika bilgilerine erişim için araçlar sağlar. Eğer bilgisayarınızda DVD'den otomatik başlatma aktif ise, "Autodesk 3ds MAX 2011 Installation Wizard" DVD'yi yerleştirdiğinizde otomatik olarak çalıştırılacaktır. Eğer DVD'den otomatik başlatma aktif değil ise veya herhangi bir nedenle otomatik başlama gerçekleşmez ise, DVD'nin kök dizininde bulunan SETUP. EXE dosyasını çalıştırın. "Autodesk 3ds MAX 2011 Installation Wizard" penceresinde yer alan “Create Deployments” ağ kurulumlarının kolayca yapılmasını sağlar.

“Install Tools and Utilities” başlığında network lisans yöneticisi, Cad yöneticisi araçları ve SDK gibi araçları kullanabilirsiniz.

“Read the Documentation” bölümünde ise Read Me First, kurulum kılavuzu, 2011 sürümündeki özellikler ve 2011 Known Issues dokümanlarına erişebilirsiniz.

 1. Yazılımı kurmak için “Autodesk 3ds MAX 2011 Installation Wizard ekranında”, "Install Products" butonuna basın.
 2. Açılan pencerede kapsamlı kurulum yönergeleri, kurulum kılavuzu, network kurulum kılavuzu, sistem gereksinimleri, grafik kart sürücüleri güncelleme bilgileri vb. görmek için sol tarafta yer alan başlıklara göz atabilirsiniz.
 3. “Select the Products to Install” penceresinde Autodesk 3ds MAX 2011’un seçili olduğundan emin olun. “Next” ile bir sonraki pencereye geçin.
 4. “Accept the Licence Agreement” penceresinde Autodesk yazılım lisans sözleşmesi görüntülenecektir. Bu sözleşmeyi kabul ediyorsanız "I Accept" i seçin "Next" ile devam edin. Sözleşmeyi kabul etmediğiniz durumda kurulum işlemi iptal edilecektir. “Print” tuşu ile sözleşmenin yazılı bir kopyasını alabilirsiniz. “Next” ile bir devam edin.
 5. “Product and User Information” penceresinde kutunun üzerinde yer alan seri numaranızı ve product key’i girin. Şirket ismi ve yetkili ismini de girerek “Next” ile devam edin. Eğer dememe amacı ile kurulum yapıyorsanız bu pencerede seri numarası yerine 000-00000000 ve ürün anahtarı içinde 0000 yazarak kuruluma devam edin. Yazılım 30 gün süre ile tüm özellikleri ile çalışacaktır.
 6. “Review – Configure – Install” bölümünde kurulum ayarları yapılacak ürün olarak “Autodesk 3ds MAX 2011” u seçin ve hemen sağındaki “Configure” butonuna basın.
 7. “Select the License Type” penceresinde Stand-alone license seçili olduğundan emin olun. “Next” ile devam edin.
 8. Bir sonraki pencerede yazılımın bilgisayarınızda kurulacağı alanı seçin. “Next” ile devam edin.
 9. Bu pencerede Autodesk 3ds Max 2011 kaplayıcısı mental ray servis TCP port tanımlanır. “Next” tuşunu tıklayın.
 10. Mevcut servis yenilemelerinin kontrol edildiği pencerede isterseniz yenilemelerinde kurulum sırasında yüklenmesini sağlayabilirsiniz. “Next” ile devam edin.
 11. Autodesk 3ds MAX 2011 kurulum ayarlarının tamamlandığını belirten “Configuration Complete” penceresi görüntülenir. “Installation Wizard” ın en altında bulunan “Configuration Complete” butonuna tıklayın.
 12. Yaptığınız ayarları bir özet halinde gösteren “Review – Configure – Install” kısmını inceleyin. Değiştirmek istediğiniz ayarlara “Back” butonuna basarak geri dönebilirsiniz. Kuruluma başlamak için “Install” butonuna basın.
 13. Yükleme başlayacaktır.
 14. Kurulum işlemi tamamlandığında açılacak pencerede “Finish” butonuna tıklayarak pencereyi kapatın.

Autodesk 3ds MAX 2011'u Yetkilendirmek

Autodesk 3ds MAX 2011 yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. Bunun için önce yazılımınızı kayıt ettirmeniz, sonra da yetki kodu almanız ve bilgisayara girmeniz gerekir.

Autodesk 3ds MAX 2011’u hemen kayıt ettirebilir veya kayıt işini daha sonraya bırakabilirsiniz.

Autodesk 3ds MAX 2011’u yetkilendirme yapılana kadar 30 gün kullanılabilir. Kurulumdan 30 gün sonra yetkilendirme yapılmamışsa, yetkilendirme kodu girilene kadar Max’i DEMO modunda çalıştırabilirsiniz.

Kayıt ettirme işlemi için;

 1. Autodesk 3ds MAX' u çalıştırın.
 2. Yazılımı ilk başlattığınız zaman açılacak pencerede “Activate” ye tıklayın.

Yetkilendirme Kodunu ilk kez isteyecekseniz

 1. Ürünün kutusu üzerinde yazılı olan Seri Numarası (Serial Number) ya da Grup Numarası(Grup ID)’yi istenirse yazın. "Get an Activation code" seçip "Next" ile devam edin.
 2. İnternet üzerinden çevrimiçi aktivasyon kodunu alırsınız. Aktivasyon kodunu çevrimiçi olarak almıyor ya da internet bağlantınız yoksa kodu yetkili satıcınız aracılığıyla alabilirsiniz. Bunun için internet bağlantısını kapatın. "Next" ile devam edin. Pencerede “Use another method” seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan pencereden Türkiye’yi seçin ve lisansın firma ya da şahıs üzerine alınacağını belirtin. "Next" ile devam edin. Eğer ürün daha önceki sürümlerden yükseltme yapılmış ise “This is an upgrade” i tıklayın. Ürünü yeni satın aldıysanız bu seçeneği işaretlemeyin. "Next" ile devam edin.
 4. Açılan pencerede firma bilgilerini doldurun. Bu pencerede dolduracağınız bilgiler ürünün size ait olduğunu kayıt altına alacaktır. Daha sonra size gönderilmesi olası yeni yükseltmeler veya ürünler için bu alanda girdiğiniz bilgiler kullanılacaktır. En alt bölümde kodu Email olarak alacağınızı belirtin. "Next" ile devam edin.
 5. Konfirmasyon penceresinin en altında yer alan 3DSMAX2011en_USReginfo. html dosyasına tıklayın.
 6. Açılan pencerede “Autodesk 3ds MAX 2011 Registration Information” metni görüntülenir.
 7. Bu formu Yetkili satıcınıza e-mail ya da faks ile ulaştırın! En kısa sürede yetkilendirme kodunuz size gönderilecektir.

Yetkilendirme kodunu almış iseniz

Activation penceresinde yer alan "Enter an activation code" seçeneğini seçin aşağıdaki alana yetkilendirme kodunuzu girin. Bir bilgisayar dokümanından kopyalama (Copy) yöntemi ile aktivasyon kodu girişini yapacaksanız “Paste the activation code” kısmını seçip, daha önce kopyaladığınız aktivasyon kodunu klavyeden CTRL+V tuşlarına basarak yapıştırın. Aktivasyon kodunu klavyeye yazarak girecekseniz, “Type the activation code” kısmını seçip aktivasyon kodunu yazın. "Next" ile devam edin.

Aktivasyon işlemi tamamlanacaktır.

Autodesk 3ds MAX 2011'u Kaldırmak

"Windows Control Panel" den "Add/Remove Program" komutunu çalıştırıp Autodesk 3ds MAX 2011’ i seçin. Autodesk 3ds MAX 2011 Setup diyalog kutusundan "Uninstall" seçeneğini seçerek devam edin. Autodesk 3ds MAX’ un bütün program dosyaları kaldırılacaktır. Kurulumdan sonra oluşturulmuş dosyalar bu işlemle otomatik olarak kaldırılamazlar; bunların daha sonra elle silinmesi gerekmektedir. Autodesk 3ds MAX 2011’un başarılı bir şekilde kaldırıldığı mesajı geldikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden çalıştırın.

Comments (1)

 • montecarlomen kullanıcısının resmi

  montecarlomen

  4 yıl 4 ay önce

  arkadaşlar eğer img dosyasından yani imajdan kurulum yaptığınızda insert DISK cd1 gibi bir uyarı alıyorsanız.. yani sizden yeni bir cd takmanızı falan isterse yani; sebebi directx i güncelleyecektir. bunun içinde güncelleme dosyalarını kendi directx klasörüne atacaktır . ancak siz img dosyasından kurulum yaptığınız için bundan dolayı bir dvd tak bende oraya atayım update dosyalarını diyor. o zaman yapacağınız;  img içindeki kurulum dosyalarını pc de bir klasöre atıp ordan kurulumu yapmaktır. bilginize... 

Leave a comment